Dużo nabywców myśląc o inwestycji takiej jak domki drewniane ma przed oczyma zupełnie różne oczekiwania. Nowoczesne bryły vs. klimat w tradycyjnym guście – w wakacyjnym domku uda się wziąć pod uwagę rzeczywiście wszelkie możliwe pomysły. Nie kalkulując, ile będzie nas kosztował, przy wchodzeniu w posiadanie domku letniskowego należałoby mieć na uwadze kilka istotnych szczegółów.

Między domkiem posadowionym a obiektem do przemieszczania

Domki ruchome stwarzają opcję bezpiecznego ich przewożenia z wbudowanymi systematami (gaz i kanalizacja, elektryczność ), hydrauliką a także grzejnikami elektrycznymi. Czas oczekiwania na taki domek zazwyczaj okazuje się relatywnie długi, a ceny nieczęsto bywają niższe niż 20 tys. zł.

Ruchome mieszkania to m.in.:

· domki drewniane z kolami
· domki holenderskie – z pokryciem na podbudowie szkieletowej, z opcją transportową
· przyczepy kempingowe dostosowane do użytkowania.

Zdecydowanie ciekawiej od mobilnych prezentują się domki drewniane (oczywiście nie wszystkie), jednakże są zdecydowanie bardziej wymagające w eksploatacji. Głównym problemem będzie tu nieodpowiednio dopasowana izolacja lub nierównomierne osiadanie. Zachęcają do wyboru przytulnym wnętrzem, dużymi oknami, dużym strychem i tarasem oraz nieograniczonymi możliwościami planowania.

Wyróżniamy dwa rodzaje domków stacjonarnych
· niewiwlkie domki letniskowe, bez wpuszczonych w grunt fundmanetów
· większe domki letniskowe całoroczne z fundamentami.
Domek drewniany – najważniejsze w nim są…

W przypadku domku letniskowego należy zwrócić uwagę na izolację cieplną, obróbkę otworów drzwiowych i okiennych (złącza szkła, łączenie z ramą, okucia) oraz fachową lokalizację domku na działce i możliwość pokrycia gontem lub dachówką. Nie możemy też zostawić samej sobie sprawy wyboru drewna do wznoszenia domków letniskowych. Wszelkie uszkodzenia struktury, jak obluzowane sęki czy pęknięcia muszą dyskwalifikować kawałek drewna. Powinny one być pozbawione sinizny, nawet odrobiny krzywizn, oblin, zgnilizny i zarobaczenia.

Domki drewniane z podziałem – które lepsze?

Być może nie trzeba będzie wybierać – domki drewniane można przygotować do mieszkania zimą również wtedy, gdy nie mają głębokich podpiwniczeń. Wszystko zależy od ogrzewania i grubości ścian i podłogi, dlatego wystarczy podczas budowy zadbać o warstwę izolacji cieplnej. Kolejna kwestia to porządne zadaszenie z kilkoma warstwami i odpowiednia cyrkulacja, która zabezpieczy przed nadmiarem wilgoci. W przypadku domków przeznaczonych do funkcjonowania również w zimę dach powinien być dokładnie ułożony i wyposażony w warstwę wełny mineralnej, styropianu oraz zewnętrzną warstwę ceramiczną lub łupkową.