Stwierdzono, że osoby dorosłe przeznaczają na sen prawie 30% czasu. Ale przecież w wieku rozwojowym, najbardziej do 4 roku życia człowiek spędza z zamkniętymi oczyma jeszcze więcej godzin. Najlepiej zadbać o chwile z odpoczynkiem dzięki pościeli – prześcieradła, poduszki, a także materac będą mieć wpływ na jakość snu. Prześcieradła i komplet pościeli powinny również być częścią wystroju wnętrza dla dzieci. Podpowiadamy, jak wybrać bieliznę pościelową, by mogłą wypełnić swą praktyczną i estetyczną rolę.

Na początek postaw na rożki niemowlęce, którymi dokładnie otulisz maleństwo

Po urodzeniu dzieci najbardziej skorzystają z becików i rożków z perskiej bawełny, które mogą zawierać także specjalną tkaninę Minky. Niemowlęta znajdą za ich sprawą autentyczny spokój i przytulność, rozciągnięte na podłodze mogą przydać się w roli kocyka do zabaw.

Odporność malucha dopiero się umacnia, dlatego dziecko musi zostać dobrze owinięte, by zabezpieczyć choć trochę odczucia takie same jak w brzuchu mamy. W przytulnej osłonie maluszek poczuje się spokojny i bezpieczny, po czym głęboko i zdrowo zaśnie.

Format bielizny pościelowej dla najmłodszych

Wymiary poszczególnych skłądników kompletu pościelowego to zmartwienie rodziców i opiekunów, ale trzeba je znać, by dobrać odpowiednie poszwy do kołder i poduch. Wymiary – szerokość oraz długość – podawane są w cm. Rzecz jasna dla każdego kompletu powinny się one zgadzać z poduchą i kołdrą. Z kolei przed wyborem kompletu do spania należy dokładnie wymierzyć materac. Zakłada się, że długość powinna być dokładnie taka sama, za to przy szerokości możemy założyć niewielki margines.

W pięciu pierwszych latach przyjmuje się przeważnie wymiary 100cm x 135 cm (100 x 140) albo 60 cm x 100 cm (60 x 1200 cm) a do tego niewielka poduszka 40 na 60 cm. Taki zestaw z pewnością będzie odpowiadać potrzebom malucha.

W następnych 5 latach (6-10 rok) powinno się latorośli zakupić kołdrę 140×200 cm i poduchę 70×80 cm.

160-200 cm kołder oraz 2 poduszki 70 na 80 cm to komplet akurat dla młodzieży, kiedy wchodzi w okres dorastania. Najlepiej też kierować się warunkami fizycznymi dziecka, np. jego wysokością. Osoba powyżej 160 cm może potrzebowała kołdry, której gabaryt przekracza nawet 200 cm. Większe łóżko oraz komplet pościeli mogą posłużyć nawet przez wiele lat.

Wymiar prześcieradła

Mniejsze prześcieradła w stosunku do materaca grożą rolowaniem i marszczeniem. Dobry sen zależy między iinymi od tego, czy nic nam się nie zsuwa, spada, zwija, co za każdym razem może zakłócić przebieg snu. Idealne w tym przypadku okażą się prześcieradła z gumką, rzecz jasna dopasowane do wymiarów podłoża. W takim wypadku maluch będzie mieć dobry sen, ponieważ model ten można łatwo założyć w taki sposób, by nie rolował się na łóżeczku w trakcie spania.