To znajoma scena – najmłodsi wchodzą nam na głowę, a my nie znajdujemy sposobu, jak je wciągnąć do zabawy, aby odpocząć po całym dniu poza domem. Gdy planujemy marzyć o krótkiej sjeście, chcemy, by znalazł się w naszych czterech ścianach ktoś niezastąpiony, na przykład dziadkowie. Przypadek bez rozwiązania? Być może wyjście z sytuacji jest łatwiejsze, niż nam się wydaje.

Co gdy latorośl nie wykazuje zainteresowania?

Dawno minęły czasy, kiedy do fascynującej zabawy wystarczył trzepak lub kawałek placu do piłki. O książkach można już nie wspominać. Również chwile spędzone z rówieśnikami bardzo szybko powszednieją i przestają interesować, kiedy nie wiadomo, co robić. Nasze pociechy zaczynają być nieznośne, głośne, zwracają na siebie uwagę, co może sprawić, że innym w domu zapanuje niezdrowa atmosfera. Czy możemy coś na to poradzić?

Jakie zajęcia mu zaproponować?

Choć nie każda zabawa zyska w oczach najmłodszych członków rodziny, nieograniczona ilość scenariuszy tworzy założenie, że w końcu znajdziemy te które dopasują się do oczekiwań chłopca czy dziewczynki. Warto wymienić doświadczenia z osobami o podobnych problemach, a jeśli to nic nie da, można spróbować zająć latorośl przykładowo planszówkami, które da się znaleźć w miejskiej lub szkolnej wypożyczalni książek albo tym podobnej placówce. Wymagająca skupienia gra nie musi zadziałać, dlatego miejmy na uwadze wykorzystanie nieocenionej bazy danych, czyli internetu. Musimy wpisać do przeglądarki wyrażenie „animacje dla dzieci pomysły” – każdy wynik zagwarantuje nam opcję zapoznania się z wieloma pomysłami atrakcyjnych zajęć oraz zabaw dla pociech bez względu na płeć i wiek.

Najczęściej przyda się jest rodzeństwo

Znacznie prościej zadbać o inwencję dziecka, gdy ma ono jakieś rodzeństwo, bo paradoksalnie im liczniejsze grono milusińskich, tym łatwiej znaleźć szereg atrakcyjnych zabaw. Idealnie przy dużej liczbie uczestników doskonale sprawdzą się wszelkie wyścigi i tory przeszkód, np. wyścigi w dwójkach z balonami z wodą lub z jajkiem na łyżce (lepiej je zastąpić piłeczką ping-pongową). Wygrana będzie należeć do tej pary, która minie metę z całym balonem lub jajkiem. Trzeba powiedzieć, że wersji tej zabawy mamy prawdziwe multum, a wszystkie je łatwo odnaleźć w internecie.