Żylaki odbytu, czyli hemoroidy to niezwykle bolesna dolegliwość, która zaniedbana niechybnie kończy się się na stole operacyjnym. Odczuwanie dolegliwości zazwyczaj bierze się ze spadku aktywności fizycznej i kłopotów z nadwagą. Jak pokonać chorobę i jakie znaleźć rozwiązania, żeby pomóc sobie szybko i skutecznie?

Czym są groźne żylaki odbytu?

W czasie wydalania kał przemieszcza się przez jelito – ostry ból narasta, gdy dociska nieduże poduszeczkowate zgrubienia krwawnicze w odbycie. Gdy elementy układu działają bez komplikacji, wówczas uszczelnia się odbyt, transport stolca i wiatrów, a w razie dysfunkcji tkanki jelita zwiększają objętość i są zagrożone uszkodzeniem. Kolejnym problemem będzie krwawienie, gdy hemoroidy są wypychane poza zwieracz i otwierają się.

Jak zaczyna się to schorzenie?

Symptomy? Pewnego dnia przychodzą z sporą gwałtownością. Intensywne swędzenie, pieczenie, a nawet poczucie oslabiającego parcia powstają podczas oddawania stolca. Przeważnie pojawia się również ból związany z narastaniem epizodu zakrzepowego i rozwinięciu się stanu zapalnego.

Metody walki wymagają poznania przyczyn

Najkrótszą drogą do początków choroby jest dominacja pozycji spoczynkowej i zerowa sprawność ruchowa. Co ciekawe – niektóre sporty, jak jazda na rowerze, jazda konna czy bieganie na dłuższe dystanse generują sprzyjające okoliczności do rozwoju zmian naczyniowych. Dodatkowym czynnikiem powodującym hemoroidy okazują się długotrwałe obstrukcje. Nie ignoruj ich, dlatego że zwiększony nacisk na ścianki jelita to rozpoznany czynnik etiologiczny.

Bierzemy sprawy w swoje ręce…

Po piersze – należy zadbać o zdrowszy tryb życia. Elementarna ilość ruchu oraz dieta, w której nie mogą pozostać produkty sprzyjające zaparciom, np. słodycze z czekoladą. Nie można też przesadzać z alkoholem i kawą. Zwróć uwagę na inne płyny i wypijaj przynajmniej dwa litry wody co dzień. Chroń się przed skokami masy ciała i kiedy możesz – wstań z siedzenia. Powinieneś też regularnie pilnować wypróżniania, bo jego wstrzymywanie sprawia zaparcia i brak poprawy ogólnego samopoczucia.

Nie tylko zapobieganie – nie zapomnij o leczeniu

Najczęściej leczy się hemoroidy objawowo. Można kupić bez recepty czopki propolisowe lub kremy, które szybko przynoszą ulgę. Kiedy hemoroidy są duże i uporczywe, ulgę przyniosą poważniejsze kroki. Są to różne procedury np. obkurczanie lasrem, krioterapia, a w cięższych sytuacjach zabieg usunięcia żylaków odbytu.