Nie musisz być super bogaty, by korzystać z prywatnej sauny. Czy należy wygospodarować ekstra teren na podwórku bądź specjalne urządzenia? Z własnej sauny może się ucieszyć niemal każdy, komu zależy na korzystaniu z jej dobroczynnych zalet. Jednak wybierając osobisty odprężający zakątek trzeba zwrócić uwagę na szczegóły. W jakich warunkach ręcznik 140×70 jest wystarczający do radości z jej uroków?

Pamiętaj o tym przed uruchomieniem własnej sauny

Pamiętaj o tych rzeczach, gdy w sprawie sauny jesteś na tak:

Miejsce pod saunę. Licznym osobom gorące łaźnie wydają się jedynie dużymi pomieszczeniami, jakie znajdują się w miejscach ogólnie dostępnych. Okazuje się, że prywatna sauna może ograniczyć się do niewielkich rozmiarów i można ją umieścić nawet w ramach trochę większej łazienki, w lokalu w wielorodzinnym budownictwie lub w starej kamienicy. Zamontowanie sauny w tym miejscu sprawia, że zaraz po kąpieli parowej można natychmiast wejść pod prysznic. Jeśli posiadasz dom, możesz wybudować pomieszczenie sauny na swojej posesji. W podobnym wypadku warto pomyśleć o dołączeniu prysznica, pod którym schładza się ciało po wyjściu z łaźni.

Jak zainstalować saunę?

Nowoczesne instalacje domowe mają w specyfikacji ogrzewanie na prąd. W związku z tym przed montażem sauny musisz zadbać o przeciągnięcie instalacji , do której będzie podłączona. Do prawidłowego wykorzystania sauny potrzebna jest też infrastruktura wod-kan oraz układ wentylacyjny, którego zadaniem będzie odprowadzenie nadmiarowej wilgoci na zewnątrz sauny. To ważne, szczególnie wtedy, gdy masz saunę we wnętrzu domu lub mieszkania, w łazience.

Koszty na budowę sauny. Koszty saun kształtują się odpowiednio do konkretnych produktów, wielkości, mocy urządzeń energetycznych oraz akcesoriów. Proste konstrukcje saun do zastosowań domowych to koszt około 4-5 tys. zł, czyli w sam raz na zdolności finansowe kogoś o średnich dochodach. Oczywiście większe modele kosztują jeszcze więcej.

Przyczyny, dla których nie trzeba się obawiać inwestycji w saunę

Warto postarać się o odpoczynek po męczącym dniu pełnym wyczerpujących obowiązków. Trudno tu o rywali, jeśli chodzi o skuteczne recepty na wzmocnienie odporności, oczyszczenie ciała i odetchnięcie pełną piersią. Najlepszą porą na ten typ zabiegu jest zimniejsza część roku, gdy na zewnątrz ochładza się i niesprzyjająca aura nie zachęca do uprawiania jakichkolwiek form aktywności. Za sprawą sauny można rozgrzać ciało i dokładnie pozbyć się groźnych toksyn. Przyjemne sesje w saunie nie tylko odprężą organizm, ale także w pozytywny sposób wpłyną na ogólną kondycję. To szczególnie istotne w naszej strefie klimatycznej, gdy niewielka emisja światła słonecznego i długi czas po zmroku sprawiają, że organizm poszukuje alternatywnego źródła energii.