Idealny pomysł na hodowlę owoców i warzyw bez żadnych listy E i środków wspomagających żywotność? Oczywiście własna, dobrze zorganizowana folia z uprawami. Jednak trzeba przy tym trochę pracy i przy okazji niewymuszonego zaangażowania. Ciepło i wilgotność są czynnikami generującymi prawidłowy wzrost – zapewnij swojej zielonej wyspie odpowiednie parametry.

Co oznaczają najlepsze warunki w szklarni?

Budowa miejsca dla roślin do celów spożywczych to coś dla każdego, jednakże niełatwe może okazać się uzyskanie idealnych warunków do rozwoju. Nie od dziś wiadomo, że kluczowym czynnikiem uniemożliwiającym warzywom i owocom skuteczny wzrost jest zbyt niska lub wysoka temperatura. Chłody, ale i zbytnie upały to coś niepsrzyjającego, a więc warto utrzymać intensywne wentylowanie i nawadnianie swoich grządek. Podlewa się o świcie, kiedy promienie słoneczne nie mogą świecić intensywnie, a następne podlewanie przeprowadzamy pod wieczór, po zachodzie słońca. Warzywa i owoce zatrzymują wtedy wilgotność na dłużej, a temperatura panująca na zewnątrz nie wpływa na ich rozwój.

Szklarnie poliwęglanowe – konstrukcje stwarzające optymalne warunki

Nie tylko solidność cechuje szklarnie poliwęglanowe, zaś odporność na uszkodzenia mechaniczne z pewnością przekonuje za ich zakupem. Mało kto orientuje się, że takie cechy tworzywa to również gwarancja zachowania idealnych warunków dla wzrastających roślin. Specjalistyczne płyty odpowiadają za zastopowanie promieni ultrafioletowych, jednak w tym samym czasie przepuszczają światło do rozwoju upraw w bardzo szybkim tempie. Izolacja liczy sobie nawet 5x więcej w porównaniu do zwykłego materiału. Temu zawdzięczamy, że nawet przy ogromnym przedziale temperatur od pięćdziesięciu na minusie do plus 50 stopni C w środku ogrodu pod dachem nie pojawiają się radykalne zmiany, w przypadku gdy chodzi o ciepło. Szklarnie poliwęglanowe utrzymują bardzo dobrą poduszkę termiczną, przez co nie mamy radykalnych wahań na termometrze, a ciepło pozostaje na dobrym poziomie, co ma znaczenie w trakcie wzrostu wszytskich sadzonek. Inne wskaźniki mówią o tym, że ponad 80% promieniowania UV zostaje na zewnątrz, natomiast inaczej traktuje naturalne oświetlenie wymagane do rozwoju roślin.