Medycyna naturalna jest dość rozległym pojęciem, które skupia w sobie wszelkie zagadnienia oraz techniki lecznicze opierające się na medycynie naturalnej, a łączy je wierzenie w to,, iż każdy żywy organizm potrafi samodzielnie zwalczać choroby. Na czym polegają naturalne sposoby leczenia i czy rzeczywiście zasługują na to, aby im zaufać?

Poznaj tajniki naturopatii

Naturopatia jest bardzo wszechstronną dziedziną. Jej filozofia polega na kompleksowym spojrzeniu na człowieka ze wszystkimi jego zmartwieniami. Tu nie ma przestrzeni na przypadki. Wszystko się liczy, niezależnie od tego, jaki mamy problem. Powiedzenia typu „jesteś tym, co jesz”, „ruch to zdrowie” czy „w zdrowym ciele, zdrowych duch” brzmią jak frazesy, ale idealnie pasują do filozofii naturoterapii. W każdym z aspektów zdrowia kluczowymi kwestiami są: właściwa dieta oraz codzienny ruch, czas na regenerację, a także wiara w uzyskanie korzystnych efektów kuracji. Oprócz tego, naturopatia jest oparta na wielu metodach leczniczych, które są uznawane na całym świecie. Do grona tych najbardziej znanych można zaliczyć np. akupresurę, akupunkturę czy ziołolecznictwo oraz masaż w różnych odmianach, a także aromaterapię oraz homeopatię. Główną zasadą każdej z nich jest dbanie o to, żeby umożliwić organizmowi skorzystanie ze swojego leczenia, chociaż niekiedy potrzebne może być wskazanie odpowiedniej drogi.

Na co zwracać uwagę, by znaleźć zaufanego naturoterapeutę?

Naturoterapia powstała i była pomocna w zwalczaniu dolegliwości zanim rozwinęła się tradycyjna medycyna. Na ten moment widać powrót do tych metod, ale niestety nie każdemu specjaliście możemy zaufać. Medycyna naturalna to dziedzina o potężnej sile, a zatem powinniśmy docenić jej potencjał, lecz są pewne przypadki, kiedy warto powiedzieć „stop” i umiejętnie połączyć ją z medycyną zachodnią, która jest poparta badaniami oraz dowodami naukowymi i nie skupia się tylko na dowodach empirycznych. Drobne różnice między nimi dostrzegą wyłącznie osoby z odpowiednim wykształceniem, które perfekcyjnie znają budowę oraz fizjologię człowieka, ale też działanie poszczególnych substancji stosowanych w dziedzinie naturopatii. Taką osobą jest Barbara Kazana, która zdobyła wykształcenie farmaceutyczne, ale ma też wiedzę o naturalnych substancjach leczniczych. Dużą część wspomnianej wiedzy przelała na papier, a zbiór jej artykułów znajdziesz w książce o nazwie “Porady naturoterapeutki”, w jej kolejnych rozdziałach mieści się ogromna ilość wartościowej i rzetelnej wiedzy dotyczących metod leczenia stosowanych przez specjalistów naturoterapii.