Podczas prawidłowego przebiegu sprawy rozwodowej zakończenia sprawy można się spodziewać już po jednej rozprawie. Dla uniknięcia przedłużania niezbyt przyjemnego postępowania rozwodowego warto udać się do prawnika. Dzięki jego wsparciu sprawa na pewno potoczy się nieco szybciej i bezproblemowo. Czy są inne sposoby, które mogą szybciej doprowadzić do zakończenia postępowania rozwodowego?

Rozstanie w zgodzie – rozwód bez orzekania o winie

Rozwodem bez orzekania o winie opisuje się sytuację, kiedy w czasie procesu obie ze stron są jednomyślne w kwestii rozstania i nie określają strony winnej rozpadu małżeństwa. Takie podejście przeważnie wpływa na przyspieszenie przebiegu sprawy rozwodowej. W innym wypadku, czyli kiedy którykolwiek z małżonków nie wyraża zgody na orzekanie rozwodu wyłącznie z jego winy, chce odsunąć od siebie winę, a razem ze wzrostem ilości dowodów wydłuża się czas postępowania. Receptą na bezproblemowy rozwód jest więc decyzja o rozwodzie bez orzekania o winie.

Jak stworzyć prawidłowy pozew o rozwód?

Skutkiem zbyt dużej ilości formalności jest przeważnie zakłopotanie. Na dodatek, w chwili gdy dokumentacja jest niekompletna, przyczynia się to do komplikacji oraz może opóźnić proces, nie tylko ten rozwodowy. Problemów można uniknąć przygotowując kompletną dokumentację, a to może ułatwić wsparcie fachowca. Żeby wyszukać taką osobę można wpisać w wyszukiwarce Google konkretną frazę, przykładowo adwokta rozwód kraków rozwód lub adwokat Gdańsk.

Kiedy dokumentacja związana ze sprawą rozwodową będzie odpowiednio sporządzona i pełna, wtedy sąd będzie mógł szybciej rozpoznać sprawę. Gotowe przykłady wszystkich dokumentów sądowych znajdują się w sieci, mimo to znacznie prościej jest udać się do fachowca.

Dokonanie opłaty za rozwód też ma ogromne znaczenie

Terminowo uiszczona płatność za rozwód prowadzi do tego, że Sąd nie ma potrzeby wzywania strony do jej uzupełnienia ani uiszczenia, co skraca wyczekiwania na pierwszy termin rozprawy. Jednocześnie z pozwem o rozwód można złożyć wniosek o zwolnienie z płatności kwoty potrzebnej do złożenia pozwu o rozwód. Takowy wniosek potrafi jednak nieco wydłużyć proces, gdyż Sąd przed rozpoznaniem sprawy najpierw musi wydać postanowienie w przedmiocie zwolnienia z opłaty od pozwu.